Розроблено підходи до синтезу олігомерних йонних рідин (ОІР) різної будови і молекулярної архітектури та досліджено їх основні фізико-хімічні властивості. Отримано лінійні аніоноактивні протоновмісні ОІР реакцією нейтралізації телехелевих олігооксиетиленвмісних карбонових і сульфонових кислот 1-метилімідазолом, а також апротонні ОІР реакцією обміну між калієвими солями даних кислот та 1-метилімідазолом, кватернізованим йодистим метилом. Синтезовано лінійні катіоноактивні протонні олігомерні йонні рідини уретанової природи сегментної будови з кінцевими імідазолієвими, піридинієвими та 3-метилпіридинієвими групами з використанням як протийонів п-толуолсульфонату та етансульфонату. Започатковано дослідження з розробки нового типу реакційноздатних аніонних протонних ОІР гіперрозгалуженої молекулярної архітектури та методів їх подальшої функціоналізації, насамперед для надання здатності до самоорганізації в різних середовищах і на поверхнях.
Показано, що будова та структура синтезованих сполук, зокрема природа катіонів та аніонів в їхньому складі, значною мірою визначає їх агрегатний стан та властивості. Протонна провідність синтезованих сполук становить порядку 10-3 См/см при 120оС в безводних умовах. Термостабільність знаходиться в межах 250-320оС.
Синтезовані сполуки перспективні як йонпровідні середовища з неводним механізмом провідності для різних електрохімічних пристроїв, як амфіфільні будівельні блоки в біоінженерії та матеріалознавстві, нанореактори для стереоспецифічного хімічного синтезу, комплексоутворюючі ліганди, добавки для біорезистивних антимікробних полімерних покриттів.
Література: