Розроблено методи синтезу органо-неорганічних протонообмінних мембран для водневих полімерелектролітних паливних комірок з безводним однойонним механізмом провідності. Мембрани отримували на основі α,ω-діалкоксисилільних уретансечовинних олігооксиетиленвмісних прекурсорів, здатних до формування олігоетерної протонопровідної фази та протонодонорів різної хімічної будови та молекулярної архітектури. Як протонодонори використовували мономерні та олігомерні лінійні сульфокислотні допанти, гіперрозгалужений аліфатичний олігоетер з кінцевими сульфокислотними групами та кремній-органічні зіркоподібні олігомери нового типу – похідні поліедрального олігомерного силсесквіоксану з сульфокислотними та первиними амінними групами в органічному обрамленні. Синтез мембран здійснювали суміщенням отриманих алкоксисилільних прекурсорів та протонодонорів в процесі золь-гель синтезу в різних комбінаціях та співвідношеннях.
Синтезовані органо-неорганічні наноструктуровані гібридні протонопровідні мембрани характеризуються високими механічною міцністю, термостабільністю 220–325оС та рівнем провідності порядку 10–4-10-3 См/см при температурах 100–120оС в безводних умовах, простотою синтезу та суттєвим зниженням вартості мембран.
Отримані протонообмінні мембрани окрім використання в паливних комірках можуть бути застосовані в процесах хімічної сепарації, сенсорах, пристроях акумулювання енергії, вікнах з контрольованою проникністю світла («smart windows»), електрохромних дисплеях, процесах електролізу води.
Література: